Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Cinsel İlişki Çeşitleri ve Riskleri

14
Şub

Vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde çeşitli bakteriler yaşarlar. Bu bakterilerin çoğu genellikle zararsızdır ve bazı metabolizmik faaliyetlere katkıda bulunurlar. Kimi bakteriler ise ortam koşulları değiştiği zaman enfeksiyon yaratabilirler. Vücudumuzun farklı bölgelerinde yaşayan bakterilerin özellikleride farklıdır. İnsanlarla yakın temasa geçtiğimiz zaman aramızda tam anlamıyla bir bakteri değiş tokuşu yaşanır. Bu değiş tokuş birlikte yaşadığımız insanlarla, ailemizle veya eşimizle gerçekleştiği zaman enfeksiyon riski oluşmaz. Çünkü zaten bakteri floramız neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Fakat dış çevreden bir yabancıyla meydana gelen bir yakınlaşma hem bizde hemde yakın olduğumuz insanlarda enfeksiyon riski yaratabilir.

Her cinsel ilişkinin kendi riskleri vardır. Kadında erkekte bu risklerden etkilenir ve enfeksiyon kapabilirler. Kadınlar erkeklere oranla enfeksiyon kapmaya daha meyillidirler. Bunun nedeni kadınların mesane girişinin vajinaya oldukça yakın konumda bulunmasıdır.

Şimdi cinsel ilişki şekillerini inceleyelim ve bunların risklerini belirtelim.
Yakın bir öpüşme ile bireylerin ağızlarındaki bakteri floraları değişir. Eğer karşı tarafın ağız florasında diğer bireyi enfekte edebilecek bir madde varsa sorunlar oluşabilir.

Enfeksiyon yaratabilesi en fazla olan cinsel ilişki tipi oral sekstir. Oral sekste bir bireyin ağzı ile diğer bireyin genital bölgesi karşı karşıya gelir. Vücudumuzun farklı bölümünde yaşayan bakteriler birbirinden oldukça farklıdır. Bu farklı bakterilerin temasıda beraberinde enfeksiyonları getirir. Oral seksin tercih edilmesi ağzın ve de cinsel oranların en erojen ve hassas bölgeler olması ve bu çeşit seksin partnerle büyük zevk vermesi. Oral seksin en büyük avantajı eğer partneriniz bakireyse bunun korunmuş olması ve hamilelik riskinin olmaması. Erkeğin spermlerini yutan bir kadının kesinlikle gebelik riski ve ya enfeksiyon riski de yoktur. Erkeğine oral seks yapan bir kadının dikkat etmesi gereken şey dişlerinin oenise zarar vermemesidir. Kadınlar da oral seksten son derece zevk alırlar. Klitoristen çok sayıda sinir ucu geçtiği için bu nokta yalamaya veya emmeye oldukça hassas ve zevk almaya uygun bölgedir. Erkeğin kadına oral seks yaparken dikkat etmesi gereken nokta yine dişler ve vajinaya hava üflememektir. Bu kadının canını yakabilir. Kadın adet dönemindeykende oral seks yapılanilir. Bunun bir zararı yoktur. Tabi ki erkek bu durumdan rahatsız olmuyorsa. Kişilerin oral seksle deneyip bulduğu bir çok farklı pozisyon vardır. Bunlardan birisi de 69 denilen bireylerden birini 6 olarak kabul edersek diğer bireyin başının aşağı kısımda olduğu pozisyondur.

Diğer bir cinsel ilişki çeşidi olan anal sekste de yine bir takım enfeksiyon riskleri vardır. Aynı bölgelere ait olan bakteri floralarının karşılaşmasına rağmen, anal seksten sonra vajinal ilişkiye geçilirse bu özellikle kadında ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Anal seks oldukça zor bir cinsel ilişki tipidir. Yanınızda bol miktarda kayganlaştırıcı ve beraberinizde sabır gerektiren bir cinsel ilişki tipidir. Bu cinsel ilişki tipinden zevk alınmadığı söylenir. Fakat doğru şekilde yapılan bir anal seks iki tarafada oldukça zevk verir. Anal sekste unutulmaması gereken nokta prezervatif kullanma zorunluluğudur. Tabi eğer partnerize enfeksiyon bulaştırmak istemiyorsanız. Ayrıca anal seks her nekadar gebeliğe yol açmaz olarak bilinsede her yıl anal seks yapan çiftlerin %8’i bebek sahibi oluyorlar.


Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
ben daha doktara gitmedim gidicem bendede başlangıcı var galiba belirtileri okudum bir haftadır var bende omuzlarımda ve boynumda ağrı var aynı şekilde tedirgin davranıyorum boynumu hareket ettirmeye korkuyoru meğer ilerlerse felç kalma ihtimali oluyomuş eğer omur iliğe baskı yaparsa korkuyorum açıkçası :)
merhaba ben bir başak erkeginle evliyim 8 senedir maşallah diyelim.Zor erkeklerdir evlenmeden önce neler cektim anlatamam sizi her şeyi benden bekledi çok aşıktı ama bana biliyodum 4 sene zar zor cıktık neredeyse evlenme teklifini bile ben yaptım diye biliriz odun erkeklerdir biraz ama cok sevecen cok iyidirler sadıklardır hayatta başka kadınlara bakmazlar şimdi 2 tane cocugumuz var ve cokk mutluyuzz
merhaba arkadaşlar 14 yaşıma ocakta girdim 7 ye gidiyorum sevgilim var ve 15 gün oldu çıkmaya başlayalı çıkarken baştan peşin peşin dedi öpüceğim seni falan diye iskelede onn boynuna yatmıştım bana bakıyodu bende baktım dudaklarımızz yaklaştı ama ben çektim bde hiç öpüşmedim ayrıca 2.buluşmamızda öpüşmek istiyo ailemin çıktığımızdan bile haberi yok yapmalımıyım yapmak istiyorum aslında ama tedirginde oluyorum :/ ne yapmalıyım pekii öpüşmelimiyim hayır dersem bana ilgisi düşebilir ve geri nasıl çevirebilirim ? öpüşüceksek ise nasıl olmalı ? yardımcı olurmusunuz <3 bu arada sevgilim porno falan izliyomuş aşk.fm de sorduklarında gördüm ne yapmalıyım ?
Ecrin yazdiklarin o kadar dogruki inanilmaz. Ben hata yaptim eski sevgilimden anlattim sonra ikinci hatam onu sikbogaz ettim. Kafasi cok karisikken ben üstüne gittim niye hic bana yazmiyorsun aramiyorsun diye. Simdi aramiz pek iyi degil bana bir hafta zaman verdi bir hafta bekle seni aricam dedi devammi yoksa bittim diye. Iki gün önce tel sinirlendi bana bagirdi babamla niye anlatiyorsun diye bitti dedi. Bende sordum sevmiyormusun bana dedigin o güzel cümleler yalanmydi deyince sakinlesti sustu ve iste bir hafta sonra seni aricam dedi. Bende bekliyorum ama ona güzel siirler yaziyorum duygularimi anlatiyorum. Dediginiz gibi cok zor insanlar aslanlar ama ben cok seviyorum. Insallah iyi olumlu haber alirim insallah burda yazan okuyan herkezde sevdgini kavusur hayirlisiyla.
Başkasını unuttmurmaya çalış. Baktın olmuyor: ilk arkadaş ol sonradan yakınlaşırsın. Yalnız dikkat et aslanlara :)