Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Seks yaparken sağlığınıza dikkat edin

1
Ara

Cinsel yaşamı monotonluktan kurtaran ve daha çok haz alınmasını sağlayan teknikler korunma yöntemlerine özen gösterilmediğinde pek çok hastalığı da beraberinde getirmekte. Cinsel yaşamın hâlâ tabu sayıldığı toplumumuzda “oral”, “anal” ya da “Kama Sutra” teknikleri hakkında konuşmak kolay değil hiç kuşkusuz. Ama bu, özellikle erkeklerin üç teknikten de büyük zevk aldıkları gerçeğini değiştirmiyor. Sadece erkekler mi? Kadınlar da artık bu tür yaklaşımlara sıcak bakıyor ve tabulardan uzak dokunuşların keyfine varmaya çalışıyor. Ancak uzmanlar cinsel yaşama renk katan bu tekniklerin, korunma yöntemleri uygulanmadan gerçekleştirildiği takdirde pek çok hastalığa davetiye çıkardığı uyarısını yaptılar..

Cinsel yolla geçen hastalıkların bulaşmasını önlemede en etkili yol hiç kuşkusuz prezervatif kullanmak. Bu korunma yöntemi doğru kullanıldığında eşlerin vücut sıvılarının birbiriyle temasını belirgin ölçüde önleyerek yüzde 85 – 95 oranında koruma sağlıyor. Ayrıca vajen, klitoris ile anüsü kaplayan ve lateksten yapılmış bir çeşit örtü bariyer metodu olan Denta Dam da eşleri pek çok hastalıktan uzak tutabiliyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için almanız gereken yöntemler bunlarla sınırlı değil elbette…

ORAL İLİŞKİ

Ağız ve cinsel organlar vücudun kolayca uyarılabilen erojen bölgelerini oluşturuyor. Ağzın ve cinsel organların hassas erojen bölgeler olması ve yoğun uyarı ile haz vermesi bu buluşmayı kaçınılmaz kılıyor. Yapılan araştırmalara göre, oral ilişki, günümüzde ergenlik çağı dahil tüm yaş grubundaki çiftler tarafından uygulanıyor. Hamileliğe yol açmadığı için de çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ilişki şeklini oluşturuyor. Ancak vajinal ya da anal seksteki kadar yüksek olmasa bile oral ilişki de çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor…

Amerikada CDC’nin Hastalık Kontrol Merkezi verilerine göre, HIV vb. enfeksiyonların prezervatif kullanılmadığında oral ilişki yoluyla geçiş riski onbinde 4 dolaylarında seyrediyor. Oral ilişkiyle hastalıkların bulaşma riski çok düşük seyretse de, görüldüğü gibi bu yöntem tamamen güvenli değil. Dolayısıyla oral ilişki sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla mutlaka prezervatif kullanmak gerekiyor.

NASIL KORUNMALI?

- Sağlığından emin olmadığınız kişilerle ilişkiye girmeyin.

- Tek eşliliği benimseyin. Eşinizin de ilişkinize sadık kaldığından emin olun.

- Ağzınızda ülser ya da kanamalı aftöz yaraları varsa oral ilişkiden kaçının. Yaralar enfeksiyonun bulaşmasına adeta davetiye çıkarır.

- İlişki öncesinde duş almayı ihmal etmeyin.Ellerinizi de iyice yıkamaya özen göstermelisiniz.


Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
ben daha doktara gitmedim gidicem bendede başlangıcı var galiba belirtileri okudum bir haftadır var bende omuzlarımda ve boynumda ağrı var aynı şekilde tedirgin davranıyorum boynumu hareket ettirmeye korkuyoru meğer ilerlerse felç kalma ihtimali oluyomuş eğer omur iliğe baskı yaparsa korkuyorum açıkçası :)
merhaba ben bir başak erkeginle evliyim 8 senedir maşallah diyelim.Zor erkeklerdir evlenmeden önce neler cektim anlatamam sizi her şeyi benden bekledi çok aşıktı ama bana biliyodum 4 sene zar zor cıktık neredeyse evlenme teklifini bile ben yaptım diye biliriz odun erkeklerdir biraz ama cok sevecen cok iyidirler sadıklardır hayatta başka kadınlara bakmazlar şimdi 2 tane cocugumuz var ve cokk mutluyuzz
merhaba arkadaşlar 14 yaşıma ocakta girdim 7 ye gidiyorum sevgilim var ve 15 gün oldu çıkmaya başlayalı çıkarken baştan peşin peşin dedi öpüceğim seni falan diye iskelede onn boynuna yatmıştım bana bakıyodu bende baktım dudaklarımızz yaklaştı ama ben çektim bde hiç öpüşmedim ayrıca 2.buluşmamızda öpüşmek istiyo ailemin çıktığımızdan bile haberi yok yapmalımıyım yapmak istiyorum aslında ama tedirginde oluyorum :/ ne yapmalıyım pekii öpüşmelimiyim hayır dersem bana ilgisi düşebilir ve geri nasıl çevirebilirim ? öpüşüceksek ise nasıl olmalı ? yardımcı olurmusunuz <3 bu arada sevgilim porno falan izliyomuş aşk.fm de sorduklarında gördüm ne yapmalıyım ?
Ecrin yazdiklarin o kadar dogruki inanilmaz. Ben hata yaptim eski sevgilimden anlattim sonra ikinci hatam onu sikbogaz ettim. Kafasi cok karisikken ben üstüne gittim niye hic bana yazmiyorsun aramiyorsun diye. Simdi aramiz pek iyi degil bana bir hafta zaman verdi bir hafta bekle seni aricam dedi devammi yoksa bittim diye. Iki gün önce tel sinirlendi bana bagirdi babamla niye anlatiyorsun diye bitti dedi. Bende sordum sevmiyormusun bana dedigin o güzel cümleler yalanmydi deyince sakinlesti sustu ve iste bir hafta sonra seni aricam dedi. Bende bekliyorum ama ona güzel siirler yaziyorum duygularimi anlatiyorum. Dediginiz gibi cok zor insanlar aslanlar ama ben cok seviyorum. Insallah iyi olumlu haber alirim insallah burda yazan okuyan herkezde sevdgini kavusur hayirlisiyla.
Başkasını unuttmurmaya çalış. Baktın olmuyor: ilk arkadaş ol sonradan yakınlaşırsın. Yalnız dikkat et aslanlara :)